Additional Resources

FacebookLogo2



Acknowledgement

2016 Silver Medal
Congratulations Machine Swimmers & Coaches.
Machine has been recognized as a SILVER MEDAL club for 2016!

2015 Bronze Medal
2014 Silver Medal
2012 Silver Medal
2011 Silver Medal
2010 Bronze Medal
2009 Bronze Medal
clickherebutton


I am modern logo

Machine Aquatics Voted
"2014 Best of DC Suburbs Year Round Swim Team/ League"


Level 3 recog.


Machine Aquatics has been recognized as a Level 3 Club with USA Swimming for business management!
Sponsors

Swim School Logo

First State of the art purpose built swim school in Fairfax County

Three Heated lesson/ training pools with maximum depth of 4ft. for safety & security.

Small group or private lessons for all abilities

Infant Water Safety & Swim Classes

Video analysis and stroke development for all levels from beginning to competitive youth swimmers to adult swimmers & triathletes.


Speedo

 

USA Swimming

Potomac Valley Swimming

swim2 We are a year round swimming club in the Metropolitan DC area.  We are 500+ athletes and coaches who love swimming and love teaching.  Our programs provide a safe, positive and productive enviroment for athletes of all ages and abilities.  From our youngest "Micro- Machine" to our NCAA and Olympic Trial Qualifiers swimmers, we encourage our athletes to live and train with vigor.

2016-2017 Season Registration is open

Season start dates:
National Team, National Prep, High Performance Orange
and Senior Orange
start date August 29th

All other groups begin on September 12th

Parent Orientation Day is Sunday, September 11th @
Westin Tysons Corner


 

 Records Update

Congratulations to the following swimmers for
setting new team LCM records at the following meets. A special congratulations to Elise Mozeleski, Anna Keating, Darby Galbraith, and Jordan Buechler for setting the PVS Resident Record in the 13-14 Women 200 Medley Relay!

Eastern Zone LC Champs
Aug 3-6

Anderson Church - Men 9-10 400 Free
Johnny Bradshaw - Men 11-12 50 Free

PVS LC Age Group Champs
Jul 21-24

Paige Hall - Women 11-12 100 Free
Elise Mozeleski - Women 13-14 100 Back
Adair Sand - Women 13-14 200 Back
Anna Keating - Women 13-14 and Open 100 Breast
Anna Keating - Women 13-14 200 IM
Anna Keating - Women 13-14 400 IM

Johnny Bradshaw - Men 11-12 100 Breast
Benjamin Charles - Men 13-14 50 Free
Joseph Schaefer - Men 13-14 100 Breast
Benjamin Charles - Men 13-14 100 Fly
Adi Kambhampaty - Men 13-14 200 IM

Women 13-14 200 Medley Relay
Elise Mozeleski, Anna Keating, Darby Galbraith, Jordan Buechler

Women 13-14 200 Medley Relay
Adair Sand, Anna Keating, Darby Galbraith, McKenna Witlin

Men 9-10 200 Medley Relay
Nicolas Christofferson, Luke Witlin, Charles Zindler, Ryan Bradshaw

Men 11-12 400 Medley Relay
Collin McKenzie, Johnny Bradshaw, Max Hollis, John Schaefer

Men 13-14 200 Free Relay
Ryan Mathis, Joseph Schaefer, Ollie Bernasek, Benjamin Charles

Men 13-14 200 Medley Relay
Adi Kambhampaty, Joseph Schaefer, Ryan Mathis, Benjamin Charles

Men 13-14 400 Medley Relay
Jeffrey Gerber, Joseph Schaefer, Benjamin Charles, Peter Lermo

PVS LC Distance
Jun 18-19

Anderson Church - Men 9-10 800 Free

Red and Black Invitational
Jun 16-19

Johnny Bradshaw - Men 11-12 50 Breast
Johnny Bradshaw - Men 11-12 100 Breast
Joseph Schaefer - Men 13-14 100 Breast

PVS LC Open I
Jun 12

Esther Swanson - Women 8&U 50 Free
Esther Swanson - Women 8&U 400 Free

Johnny Bradshaw - Men 11-12 50 Breast

Arena Pro Indianapolis
Jun 3-5

Emily Meilus - Women 15-18 and Open 400 IM

Dylan Cudahy - Men 15-18 and Open 400 IM

Speedo Premier Open Wisconsin
May 27-29

Adair Sand - Women 13-14 200 Back
Suzanne Dolan - Women 15-18 200 IM

Benjamin Charles - Men 13-14 100 Fly

In the News